MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel/väggfält 7383361
*
nr 738 3361
Spegel/väggfält
19th century, height: 166,
1800-tal, höjd: 166
Estimate:
2000
Sold:
SEK 3400
Auction date:
Monday January 30 2012
at 18:52:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/1 16:02:28
1
2.600 kr
30/1 18:15:00
2
2.800 kr
30/1 18:19:27
1
3.100 kr
30/1 18:25:12
2
Vinnande bud
30/1 18:45:41
1
3.300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar väggfält
-
8194 MIRROR
88x41,
Present: SEK 150
Auction ends
today
20 maj at 18:14
-
8222 SUN SHAPED MIR..
wood, guldbemålad. Diameter: 62 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 20:44
-
1028 MIRROR
+ console table, Empire. Height: 170+ 62, Width: ..//
Present: SEK 3000
Auction ends
today
20 maj at 20:32
-
8199 MIRROR
121x63, wear.
Auction ends
today
20 maj at 18:06
-
8039 MIRROR
192x93cm,
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 19:43
-
8037 MIRROR
90x61cm,
Auction ends
today
20 maj at 20:01
*
Spegel/väggfält
nr 738 3361
Spegel/väggfält
19th century, height: 166,
1800-tal, höjd: 166
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 3400 |
Auction date: |
Monday January 30 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/1 16:02:28 | 1 | 2.600 kr |
30/1 18:15:00 | 2 | 2.800 kr |
30/1 18:19:27 | 1 | 3.100 kr |
30/1 18:25:12 | 2 | Vinnande bud |
30/1 18:45:41 | 1 | 3.300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar väggfält
-
8194 MIRROR
88x41,
Present: SEK 150
Auction ends
today
20 maj at 18:14 -
8222 SUN SHAPED MIR..
wood, guldbemålad. Diameter: 62 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 20:44 -
1028 MIRROR
+ console table, Empire. Height: 170+ 62, Width: ..//
Present: SEK 3000
Auction ends
today
20 maj at 20:32
-
8199 MIRROR
121x63, wear.
Auction ends
today
20 maj at 18:06 -
8039 MIRROR
192x93cm,
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 19:43 -
8037 MIRROR
90x61cm,
Auction ends
today
20 maj at 20:01